LAVANTANIN HİKAYESİ

       Herkesin bildiği ’15 kız kandırdım bir şişe lavantaya’ şarkısı hala söylenmektedir. Bu da ne kadar etkileyici bir kokusu olduğunu göstermektedir.

       Anneannelerimizin çeyiz sandıklarında olması, elbise dolaplarında yer alması sebepleriyle biraz hafızamızda nostaljik bir yeri olsa da “Lavanta” her dem taptaze.

     Konumuz, CleopatranınSezarı ve MarcusAntonius’u baştan çıkartmak için, eski Yunan ve Roma’da banyo sularında, 1. Dünya savaşında antiseptik olarak yaralarda kullanılan, modern aromaterapinin ortaya çıkışını sağlayan mis kokulu sempatik Lavanta.

     Görüntüsüyle büyüleyen, kokusuyla baştan çıkaran, lezzetiyle damağınızda iz bırakan, geleneksel tıpta birçok hastalığa şifa olan, bitkiler arasında özel bir yeri olan Lavantanın bilinirliği neredeyse insan tarihi kadar eski. Kayıtlar Lavantanın 2500 yıldan fazladır bitki, baharat olarak kullanıldığını kanıtlıyor.

     Kadim dönemlerde Mısırlılar, Fenikeliler ve Araplar tarafından gerek mumyalama, gerekse parfüm amaçlı kullanılan kokusu, görüntüsüyle rahatlatıcı ve sempatik bitki Latince “Lavare” Yıkamak, yıkanmak veya “Livendula” mosmor ya da mavimsi kelimelerinden alıyor.

     Romalıların banyo sularına kattıkları ismi gibi arınmayı sağlayan lavantanın tüm Avrupa’ya yayılmasının Arapların sayesinde olduğu düşünülüyor, özellikle İngiltere’ye… Kokusu oradan da Amerika’ya ulaşıyor…

     Lavantanın, antik çağlarda antiseptik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaralanan askerlerin yaraları hastabakıcılar tarafından lavanta suyuyla dezenfekte edilmekteydi. Doksanlı yılların başlarında bazı araştırmacılar lavantanın teskin edici ve ağrı kesici özellikleri olduğuna dair makaleler yayınladılar. Ancak,  karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışması üzerindeki olumlu etkisiyle Hepatit’e ve saç dökülmesine karşı kullanımıdır.

        Organik Sertifikalı Lavanta Fidesi

     Doğal ürün ile organik ürün aynı şey değildir. Organik ürünlerin her aşaması kontrol edilir, denetlenir ve sertifikalandırılır.

     Organik tarım, tarımda kimyasal ve zararlı maddelerin kullanılmasını reddeden, sadece mekanik işleme şeklinde üretkenlik sağlanması ilkesine dayanır. Organik Lavanta fidelerinin ithal izni için, getirildiği bölgede mutlaka sertifikasyonu olmalıdır. Lavanta fide çeliklerinin sertifika ve hastalıklardan ari olduklarına dair raporlar hazırlandıktan sonra ithal edilebilmektedir. Organik sertifikası için, toprak ve bitki analizlerinden sonra uygun görülmesi halinde sertifika verilmektedir.

Organik sertifikalı lavanta fidelerimiz için sipariş almaktayız.