Lavanta Fidesi

LAVANTA FİDESİ

     Lavanta fidesi çeliklerinin ithal izni için, getirildiği bölgede mutlaka sertifikasyonu olmalıdır. Lavanta fidesi çeliklerinin sertifika ve hastalıklardan ari olduklarına dair raporlar hazırlandıktan sonra ithal edilebilmektedir. Ülkemiz gümrük kapısına girdiği andan itibaren Tarım Bakanlığına bağlı, İl Müdürlüklerince incelenerek ithalat izni verilmektedir. 

Firmamız, lavanta fidesi çeliklerini Bulgaristan da hazırlatmış, frigolu tırlar ile getirilerek gümrükleme işlemleri yapılmıştır.  

Ticari üretimde çelik ile çoğaltım tercih edilir. Çünkü tohumla üretimde homojen bir parsel oluşturmak mümkün olmaz ve bitkiler arasında çok farklı çeşitliliğe neden olur. Lavanta bitkisi yabancı döllenme gösterdiğinden dolayı ve ARI popülasyonu her tohumun farklı bir tür üretmesine neden olmaktadır. 

Lavantaya İlginin arttığı son yıllarda kaliteli, 5-6 yıllık anaçlardan alınan çelikten üretilmiş gerçek Lavandula angustofolia fidesi ihtiyacını karşılamanın yanında aromatik  bitki üretimindeki tecrübelerimizi çiftçilerimizle buluşturmak bizim hedefimizdir.